Град Айтос има древни корени. Селище е основано тук още от траките. За това свидетелстват останки от новокаменната епоха, като руините на тракийската крепост Аетос. На гръцки името означава орел. По времето на кръстоносния поход Аетос и много други градове в Тракия са били разрушени. Едва през 1488 г. израства като укрепен град. Няколко пъти градът е бил разрушаван и изграждан на ново място. През вековете селището е носело различни имена: Аетос, Аквилия, Астос, Ейдос, Ченгис, Орлово или Орловец.
Древна легенда разказва, че селището е основано от Аетос – ученик и последовател на Орфей. През древността на площада на града била издигната златна статуя на Аетос с лирата на учителя му. Според друга история Аетос означава „Орлово гнездо“, заради местоположението си, позволяващо добра защита.
Още една е известна, сред многобройните приказки за Айтос. Един ловец бил нападнат мечка докато ловувал. Спасил го орел, който долетял и изкълвал очите на звяра. Докато ловецът бил в безсъзнание, ловната му дружина убила орела, защото ловците помислили, че орелът го е нападнал. Когато ловеца се свестил и видял какво се е случило се натъжил. В чест на своя спасител ловецът му издигнал паметник.
Статуя на орел е издигната над Айтос и е един от символите на града. Изваяната птица, подобно на легендата, зорко бди над града.
Статуята на козела е друг от символите на Айтос и се намира на хълм край него. Мястото е подходящо за разходки и се разкрива чудесна гледка към града.
Едноименната, тракийска антична крепост над града е построена между 650 и 750 г. Била е важна част за защитата на българските земи. Разположена на 2 км северозападно от Айтос, на височината Хисаря. От нея са останали руините на три кули.
„Генгер“ е етнографски комплекс с действаща на открито експозиция, представяща характерните за областта народни занаяти, като медникарство, грънчарство, хлебарство, кошничарство и приложни изкуства;
Къщата музей „Петър Станев“;
Къщата музей „Ченгелиеви“;
Читалище „Васил Левски“;
Църквата Свети Димитър Солунски, в която има красиви икони, стенописи и майсторски дърворезби;
В източната част на града се намират Айтоските минерални бани.
Парк Славеева река се намира близко до Айтос. В парка има алеи, изкуствено езеро, детски кът, стена за катерене и сцена, на която се провежда летния фестивал. В северната част на парка е разположен зоопарк с площ 10 дка. Около лесопарка могат да се видят и някои природни забележителности.
Трите братя е скален феномен, намиращ се в местността Казаните. Трите братя се простира на площ от 1 хектар. За каменните братя има много легенди. Скалите се огъвали под тежките юнашки стъпки и оставяли огромни вдлъбнатини, дълбоки и широки като казани. От там идва името на местността - Казаните. Вечер братя се прибирали и превръщали в три сини скали. В Стара планина, на 27 км североизточно от Айтос се намира уникалният скален феномен Доброванските гъби. Наречени са на името на вече несъществуващо село край тях. Каменните гъби са три скални образувания на около десет метра една от друга. Най-внушителна е средната гъба, която е с размери около 4 м.
Есенна почивка на първа линия на Морската гара в Бургас! Нощувка със закуска за двама, от Хотел Марина
Нощувка на човек със закуска + панорамна термална зона от хотел Св. Св. Петър и Павел***, Поморие
Нова година в Поморие! 2 или 3 нощувки на човек със закуски и празнична вечеря + релакс зона с изглед към морето в хотел Парадайс
Нощувка със закуска или със закуска и вечеря на човек с възможност за лечебни процедури + басейн и СПА в хотел Сейнт Джордж****, Поморие
Възможностите на Приморско за туризъм, почивка и забавления са многобройни.
Паркът предлага много добри условия за туризъм. Посетителите могат да се насладят на природните му забележителности...