Името "амолит" произлиза от египетския бог Ра, изобразяван с глава на овен и спираловидни рога. Този камък се среща рядко в природата. Признат е за скъпоценен камък съвсем скоро - през 1981 година, а през 2004 година е обявен за канадски скъпоценен камък, тъй като най-големият източник са планините в Канада и САЩ.
Като структура и свойства този камак се сравнява с перлите и кехлибара. Амолитът представлява фосил на черупка от главоноги организми, които обитавали Земята преди около 300 милиона години. Химическият състав на камака е непостоянен, може да съдържа други остатъчни елементи или минерали. Сравнително мек с орторомбична кристалография и твърдост 4-5, той има перлен блясък.
Качеството на амолита зависи от съствавящите го цветове. По-обикновените камъни са в един цвят, а такива с три или повече цвята се считат за изключително скъпи. При определяне на качеството под внимание се взима също и яркостта и спецификата на цветовете, което показва колко запазен е фосилът, като ценните видове са със широки ивици цвят и при завъртане на различни страни, блясакът не се променя. Важна роля в определянето на качеството на амолита играе и дебелината на камака.
Подобно на повечето
скъпоценни камъни и на този се приписват магически свойства. Той е познат и използван още от канадските индианци за амулет. Наричан е "
камакът на бизона", тъй като напомнял бизон след измиване в реката. Днес в амолита се ценят пъстрите цветове и се счита, че това е камакът на процъфтяването. Ако държите амолит вкъщи, той ще ви донесе финансови блага. А ако имате такъв на работното място, може би ще постигнете успехи с работата. Според фън шуй, камъкат има лечебни свойства и е проводник на енергията Ци. За момента не е установена връзка на амолита с някоя от зодиите.
Харесва ли Ви статията? Споделете я сега
Вижте нашите шопинг предложения: