Идеята за Морска градина във Варна се заражда през далечната 1862г., когато отвъд стените на града и е засадена зеленчукова градина. Малко по-късно се появяват овощни дръвчета, сред които е поставен и малък шадраван. Истинското изграждане на градината обаче започва след Освобождението. През 1881г. кметът на града Михаил Колони, макар и трудно, успява да убеди общинските съветници да се построи градска градина и приморски парк. До 1890г. са премахнати зарзаватчийските лехи и са засадени първите 130 дръвчета. Градината се огражда с дъсчена ограда и се забранява пашата на добитък. Ключова фигура за изграждането и има варненецът от чешки произход Антон Новак, който до пенсионирането си през 1937г. и придава сегашния вид. В същата година е асфалтирана крайбрежната алея, както и повечето алеи в парка, а цялата градина е осветена. През 1941г. градината е вече 431 декара, а през 50-те години е разширена до местността Салтанат (от турски: богатство, разкош, великолепие).
Флората в Морската градина във
Варна е изключително богата. Към първите насаждения от липа и вишна през 1914г. са прибавени бряст, конски кестен и ясен, докарани от Лонгоза, Странджа и местността Хачука край Аладжа манастир. По това време е внесено и чимово семе от Цариград. През 1931г. от Франция са доставени кедър, черен бор и манастирска хвойна, а в последствие са засадени топола, чинар, елша, американски ясен, явор, бял бор, смърч и тис.
Днес Морската градина е облагородена, преасфалтирана, с ново осветление и нови пейки. Осветлението е особено феерично на поляната, където е разположен Алпинеумът, правейки мястото предпочитано за вечерна разходка, която задължително включва старото дървено мостче, откъдето както туристите, така и варненци хвърлят монети, за да сбъднат желанията си.
През лятото градината кипи от културен и социален живот. Традиция е всяко лято на екрана на Раковината да се прожектират късометражни филми, а на алеята зад Морското казино да се провежда ежегоден панаир на изкуствата. От няколко години под Пантеона пък е устроен скейт парк - голямо открито пространство с изглед към морето и гладък асфалт. Скейтърите се събират и около централния шадраван, където всяко лято се строят огромни рампи.
Любимо място за посетителите на Морската градина си остава Обсерваторията, до която се издига голяма сцена за изява на млади музикални таланти, както и "Топа" до Военноморския музей, с прекрасна гледка към Южния плаж и Ролбата. Задължително трябва да бъдат посетени Аквариумът и Делфинариумът, които са единствени в страната, както и вторият по големина в България зоопарк.
И все пак може би най-големият чар на Морската градина си остава опцията да кривнете надолу и след минута, две да се озовете на плаж - независимо къде се намирате.
Харесва ли Ви статията? Споделете я сега
Вижте нашите оферти за почивка във Варна: