Няколко стръмни калдъръмени улички вляво от главната, когато вървите от Пощата към Джумаята, ще ви изведат до един от емблематичните паркове в Пловдив - Сахат тепе, официално носещ името на възрожденеца Христо Г. Данов (Данов хълм). В превод от турски "Сахат тепе" означава "Хълмът с часовника", тъй като именно там, в началото на 17-ти век, е изградена часовниковата кула. Сахат тепе всъщност има две възвишения, като часовниковата кула е разположена на северното, докато на южното се намира Радио-телевизионният център, построен през 50-те години.
След пожар, който унищожава първоначалната дървена конструкция, през 1809г. пловдивчани изграждат часовниковата кула отново. Този път кулата била иззидата от камък на височина 17,5 метра. Името на майстора не е запазено, но е известно, че за модел послужили морските фарове. През 1882г. управата на
Пловдив поръчва нов часовников механизъм от Виена.
Въпреки че е едно от по-малките тепета в града, Сахат тепе разкрива забележителна гледка към Стария град, Джумаята и главната. Интересно е, че още в древността мястото е било известно като "Хълм на времето", тъй като в римско време на източните склонове имало слънчев часовник. Водният часовник, чийто останки били разкрити при археологически разкопки през 20-те години, бил разположен в сграда, която в още по-дълбока древност била храм на Венера. Там е намерен надпис на Луций Септемврий Север, управлявал Рим между 193г. и 211г. след Христа.
Харесва ли Ви статията? Споделете я сега
Вижте нашите оферти за почивка в Пловдив: